Ασφάλεια στο Διαδίκτυο-Τι μπορούμε να κάνουμε-Ενημερωτική συνάντηση για εκπαιδευτικούς και γονείς-ΔΣ Κουφαλίων-Πρεσβευτής ΣΕΕ Τρικκαλιώτης Ιωάννης

Η ενημερωτική-επιμορφωτική συνάντηση πραγματοποιείται στο πλαίσιο της συμμετοχής των Δημοτικών Σχολείων Κουφαλίων στο «Διαπεριφερειακό θεματικό δίκτυο ασφάλεια στο διαδίκτυο» και είναι ενταγμένη στις δράσεις υποστήριξης του εκπαιδευτικού έργου στα σχολεία ευθύνης του 2ουΠεριφερειακού Κέντρου Εκπαιδευτικού Σχεδιασμού Κεντρικής Μακεδονίας.

Στην εκδήλωση θα παρουσιαστούν η αναγκαιότητα της δημιουργίας του δικτύου καθώς και εργαλεία σχεδίασης και υλοποίησης δραστηριοτήτων στο σχολείο και στη σχολική τάξη. Επίσης, θα παρουσιαστούν στοιχεία και τρόποι για την ορθολογική χρήση του διαδικτύου στο σπίτι και οδηγίες για την πρόληψη του φαινομένου του διαδικτυακού εκφοβισμού.

Το άνοιγμα της εκδήλωσης θα γίνει με παρουσίαση σχετικού θεατρικού δρώμενου από μαθητές και μαθήτριες.

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://isecurenet.sch.gr/portal/?p=4585