Στοιχεία επικοινωνίας και σύντομο βιογραφικό του Πρεσβευτή Μπασματζίδη Γεώργιου

Γεώργιος Β. Μπασματζίδης

Σύμβουλος Εκπαίδευσης 1ης θέσης Π.Ε. Ανατολικής Θεσσαλονίκης

gbasm@sch.gr

Ο Γεώργιος Μπασματζίδης ζει στη Θεσσαλονίκη. Σπούδασε στο Παιδαγωγικό Τμήμα Δ.Ε του ΑΠΘ καθώς και στο τμήμα Φυσικής του ΑΠΘ.

Πραγματοποίησε τις μεταπτυχιακές του σπουδές στο Παιδαγωγικό Τμήμα του ΕΚΠ Αθηνών με τίτλο «Πληροφορική στην Εκπαίδευση».

Εκπόνησε τη διδακτορική του διατριβή στο Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης του ΑΠΘ με τίτλο «Αξιοποίηση της Ιστοεξερεύνησης στην Περιβαλλοντική Εκπαίδευση για την προώθηση του αειφόρου σχολείου».

Είναι απόφοιτος του Διδασκαλείου «Δημ. Γληνός», Γενικής Αγωγής του Α.Π.Θ.

Είναι πιστοποιημένος επιμορφωτής Β επιπέδου ΤΠΕ καθώς και επιμορφωτής Β του ΙΕΠ. Επίσης είναι εκπαιδευτής ενηλίκων ενταγμένος στα μητρώα του Κ.Ε.ΔΙ.ΒΙ.Μ. των Πανεπιστημίων Θεσσαλίας και Πελοποννήσου.

Έχει διδάξει στο προπτυχιακό τμήμα Δ.Ε του Ε.Κ.Π. καθώς και σε μεταπτυχιακά προγράμματα σπουδών των Ε.Κ.Π και Α.Π.Θ

Εργάστηκε ως Διευθυντής Σχολικών Μονάδων από το 2011-2023 και από το Μάρτιο του 2023 υπηρετεί ως Σύμβουλος Εκπαίδευσης στη Διεύθυνση Π.Ε Ανατολικής Θεσσαλονίκης.

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://isecurenet.sch.gr/portal/?p=9297