ΑΡΧΙΚΗ

Καλώς ήλθατε στην ιστοσελίδα του Διαπεριφερειακού Θεματικού Δικτύου

“Ασφάλεια στο Διαδίκτυο”.

Ένα αδειοδοτημένο Δίκτυο σχολείων από Περιφερειακές Διευθύνσεις Α/θμιας κ Β/θμιας Εκπαίδευσης και ΠΕΚ.Ε.Σ, Προσχολικής, Δημοτικής και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, που ιδρύθηκε, λειτουργεί από το 2014 και συντονίζεται  από εκπαιδευτικούς και στελέχη της εκπαίδευσης, εντελώς εθελοντικά και χωρίς καμία χρηματοδότηση.

Σκοπός του είναι να γίνει μια κοινότητα μάθησης και ένα πεδίο για γόνιμο προβληματισμό, επιμόρφωση, συνεργασία, δημιουργικότητα και ανταλλαγή ιδεών ανάμεσα σε εκπαιδευτικούς και σε εξειδικευμένους επιστήμονες στο χώρο των ΤΠΕ και του Διαδικτύου.

Στοχεύει στην ενημέρωση-επιμόρφωση εκπαιδευτικών, βιωματική ενασχόληση των μαθητών καθ΄ όλη τη διάρκειας φοίτησης στην Π/θμια κ Δ/θμια Εκπαίδευση αλλά και των γονέων τους, σχετικά με την ασφαλή χρήση του Διαδικτύου, τρόπους και πρακτικές πρόληψης  κινδύνων σε σχέση με τα κοινωνικά δίκτυα αλλά και φαινόμενα διαδικτυακού εκφοβισμού.

Στην ιστοσελίδα θα αναρτάται ψηφιακό υλικό, ελεύθερα διακινήσιμο, για εκπαιδευτικούς, γονείς και μαθητές.

Τελευταία ενημέρωση 08/1/2024

Σας ευχόμαστε καλή πλοήγηση.

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://isecurenet.sch.gr/portal/