«Ενδοσχολική Βία και εκφοβισμός: δεδομένα και προτάσεις για παρεμβάσεις»- Παρουσίαση εκδήλωσης από τους εισηγητές Ζαχαρία Μανουσαρίδη και Βασίλη Εφόπουλο

19

15

3

4

Πραγματοποιήθηκε στις Σέρρες στην αίθουσα εκδηλώσεων του 1ου Γυμνασίου Σερρών, τη Δευτέρα 11 Μαΐου 2015, στις 18:00-20:30, η επιμορφωτική ημερίδας με τίτλο: «Ενδοσχολική Βία και εκφοβισμός: δεδομένα και προτάσεις για παρεμβάσεις» την οποία διοργάνωσε η Δ/νση Δ/θμιας Εκπ/σης Σερρών δια της Υπεύθυνης Συμβουλευτικού Σταθμού Νέων, της Ομάδας ΠΟΔΠ για την πρόληψη της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού και του Τοπικού Θεματικού Δικτύου για το Παρατηρητήριο Σχολικής Βίας και Εκφοβισμού σε συνεργασία με το Θεματικό Δίκτυο για την Ασφάλεια στο Διαδίκτυο.

Η ημερίδα απευθυνόταν σε εκπαιδευτικούς που υπηρετούν στη Δ/νση Δ/θμιας Εκπ/σης Σερρών και είχε σκοπό την ευαισθητοποίηση και ενημέρωση της εκπαιδευτικής κοινότητας σε ζητήματα κατανόησης των φαινομένων ενδοσχολικής βίας και εκφοβισμού και καλύτερης διαχείρισης των προβλημάτων που απορρέουν από αυτά.

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://isecurenet.sch.gr/portal/?p=681