Εικονικός φίλος-Τραγούδι από την ΣΤ τάξη του 1ου ΔΣ Κορίνθου-Υπεύθυνη Εκπαιδευτικός Μαργαρίτα Θωμά ΠΕ79.01

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός
Μαργαρίτα Θωμά (ΠΕ 79.01)
«Εικονικός Φίλος»

Στο πλαίσιο του μαθήματος της Μουσικής Αγωγής και της δράσης «Προώθηση των ψηφιακών δεξιοτήτων και της καινοτομίας», οι μαθητές/τριες των ΣΤ1 & ΣΤ2 Τμημάτων με την υποστήριξη της αρμόδιας εκπαιδευτικού Μουσικής Αγωγής κ. Μαργαρίτας Θωμά, έγραψαν τους στίχους και τη μουσική στο δικό τους τραγούδι για την Ασφάλεια στο Διαδίκτυο με τίτλο: «Εικονικός Φίλος»

Στη συνέχεια, θα ακολουθήσει διδασκαλία του τραγουδιού: τονικό ύψος, ρυθμός, ορθοφωνία, μουσική έκφραση και ένταση με τη συνοδεία αρμονίου στην Αίθουσα Εκδηλώσεων του Σχολείου όπου και θα ηχογραφηθεί.

Θερμά συγχαρητήρια στους μικρούς συνθέτες και στιχουργούς της ΣΤ’ Τάξης του 1ου Δημοτικού Σχολείου Κορίνθου για την έμπνευση, το μεράκι, τον πηγαίο αυθορμητισμό και το δημιουργικό τους πνεύμα!

Τραγούδι για την Ασφάλεια στο Διαδίκτυο (Στίχοι)

«Εικονικός Φίλος» Ηχητικό

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://isecurenet.sch.gr/portal/?p=7918