Στοιχεία επικοινωνίας και σύντομο βιογραφικό του Πρεσβευτή Χαρίση Αθανάσιου

Σύντομο Βιογραφικό Σημείωμα Αθανασίου Χαρίση

Διδάκτορας της Παιδαγωγικής Σχολής του Πανεπιστημίου της Σόφιας ”St Kliment Ohridski”, στην Έδρα «Διδακτική», επιστημονική ειδικότητα Παιδαγωγική (Θεωρία της Εκπαίδευσης και Διδακτική). Οι σπουδές πραγματοποιήθηκαν με Υποτροφία του Ι.Κ.Υ.

Μεταπτυχιακό δίπλωμα με ειδίκευση στην «Παιδαγωγική» από τη Θεολογική Σχολή Α.Π.Θ.

2018-σήμερα: Συντονιστής Εκπαιδευτικού Έργου «Εκπαίδευσης για την Αειφορία» στο 3ο Περιφερειακό Κέντρο Εκπαιδευτικού Σχεδιασμού της Κεντρικής Μακεδονίας.

2007-08: Περιφερειακός Σύμβουλος Εκπαίδευσης Διά Βίου Μάθησης Σχολείων Δεύτερης Ευκαιρίας και όλων των Δομών Εκπαίδευσης Ενηλίκων Περιφέρειας Θεσσαλίας.

Ακαδημαϊκά έτη 2001-2002 και 2002-2003: Αυτοδύναμο διδακτικό έργο στο Τμήμα Θεολογίας της Θεολογικής Σχολής Α.Π.Θ., στο  πλαίσιο   της Πρακτικής  Άσκησης των τελειόφοιτων φοιτητών στο μάθημα «Διδακτική  του Μαθήματος των Θρησκευτικών».

2013-2020: Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε.-ΕΠ.ΠΑΙ.Κ.: Διδασκαλία μαθημάτων «Εκπαιδευτική Αξιολόγηση» , «Πρακτικές Ασκήσεις Διδασκαλίας», «Οργάνωση, Διοίκηση και Κοινωνιολογία της Εκπαίδευσης».

2016-2017: Παιδαγωγικό Τμήμα Νηπιαγωγών Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας: Διδασκαλία μαθήματος στο Α΄ Εξάμηνο «Διά Βίου Μάθηση και Εκπαίδευση Ενηλίκων»,  ως ακαδημαϊκός υπότροφος.

2017-18: Μέλος Σ.Ε.Π. του Ανοικτού Πανεπιστημίου Κύπρου στο μεταπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών «Επιστήμες της Αγωγής» στη Θεματική Ενότητα ΕΠΑ66Κ «Επαγγελματική Εκπαίδευση και Κατάρτιση».

2019-21: Μέλος Σ.Ε.Π. του Ε.Α.Π. στο προ/μεταπτυχιακό πρόγραμμα [ΠΔΕ] «Παιδαγωγική και Διδακτική Επάρκεια» της Σχολή Κοινωνικών Επιστημών στη Θεματική Ενότητα «Παιδαγωγική-Διδακτική».

Από 1987 εκπαιδευτικός Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.

Συγγραφέας παιδαγωγικών βιβλίων (6), επιμελητής σε τόμους πρακτικών συνεδρίων και βιβλίων περιλήψεων (6), συγγραφέας άρθρων σε επιστημονικά περιοδικά και συλλογικούς τόμους (14) και εισηγήσεων σε ελληνικά και διεθνή επιστημονικά συνέδρια (43), κριτής και μέλος επιστημονικών επιτροπών ελληνικών και διεθνών συνεδρίων.

Δρ Αθανάσιος Χαρίσης,
Συντονιστής Εκπαιδευτικού Έργου Πρωτοβάθμιας & Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης