Επιμορφωτική συνάντηση δικτύου εκπαιδευτικών της 2ης και 3ης Περιφέρειας Ηλείας με θέμα: «Ασφάλεια στο Διαδίκτυο».

Την Τρίτη 9 Δεκεμβρίου 2014 πραγματοποιήθηκε στο Δημ. Σχολείο Σκουροχωρίου η επιμορφωτική συνάντηση δικτύου εκπαιδευτικών της 2ης και 3ης Περιφέρειας Ηλείας με θέμα: «Ασφάλεια στο Διαδίκτυο».

Αρχικά έγινε παρουσίαση των μελών του δικτύου, στη συνέχεια προσεγγίστηκε το θέμα με καταιγισμό ιδεών, μιας και στην οργάνωση της έρευνας αυτή η τεχνική αποτελεί ένα από τα σημαντικότερα βήματα. Ακολούθησε η δημιουργία υποθεμάτων και ερωτημάτων με αναφορά στις πηγές και στις μεθόδους που θα χρησιμοποιηθούν (Τι; Από ποιον; Πού; Πώς;).

Ακολούθησε ο χωρισμός σε ομάδες και η επεξεργασία Φύλλων Εργασίας. Για τις ανάγκες επικοινωνίας και συνεργασίας του δικτύου δημιουργήθηκε Wiki και ζητήθηκε από τους εκπαιδευτικούς να αναρτήσουν τις θεματικές ενότητες με τις οποίες θα ασχοληθούν, όπως φαίνονται στον πιο κάτω πίνακα:

ΔΙΚΤΥΟ ΣΧΟΛΕΙΩΝ ΜΕ ΘΕΜΑ: «ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ»
2Η & 3Η ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΔΗΜΟΤΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΗΛΕΙΑΣ
ΣΧΟΛΙΚΟΙ ΣΥΜΒΟΥΛΟΙ: ΖΕΥΛΑΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ? ΧΟΛΕΒΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

ΘΕΜΑΤΙΚΕΣ ΕΝΟΤΗΤΕΣ

ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΣΚΟΥΡΟΧΩΡΙΟΥ: Διαδικτυακά παιχνίδια – Αποξένωση.
Βασίλης Σώκκας: Γ΄ τάξη
Δήμητρα Καραμεσίνη: Α΄τάξη

ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΕΛΟΠΙΟΥ: O εαυτός μου στο διαδίκτυο/ Σερφάρω σε ασφαλή ?νερά?- Πληροφορούμαι, ψυχαγωγούμαι με κριτική σκέψη και σεβασμό στον εαυτό μου και στους άλλους.
Βασιλική Μητροπούλου: Ε τάξη
Βικτωρία Βασιλοπούλου: Στ τάξη

ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΧΑΒΑΡΙΟΥ
Τίτλος: ?Είμαι εγώ ο αρχηγός και ο υπολογιστής βοηθός?.
Σταυλιώτη Γεωργία Ε΄ τάξη
Λάσκαρης Παναγιώτης Δ΄τάξη

6ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ
Τίτλος : Internet και παιδί. Η επικοινωνία στο διαδίκτυο, οφέλη και κίνδυνοι.
Αργυροπούλου Κωνσταντίνα, Γ τάξη.
Παπαζαφειρόπουλος Κωνσταντίνος, Γ τάξη.

ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΑΝΟΠΟΥΛΟΥ: Ασφαλής πλοήγηση
Ελένη Γκούτη: Δ΄τάξη

3/Θ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΧΕΙΜΑΔΙΟΥ: Η πολύωρη ενασχόληση του παιδιού στο διαδίκτυο και η επιρροή της στην προσωπικότητά του.
Αθανασία Καμέτα: Γ΄ και Δ΄ τάξη
Ιωάννα Ευθυμιοπούλου: Ε΄ και Στ΄ τάξη

2Ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΥΡΓΟΥ: Πολύωρη ενασχόληση με τον υπολογιστή, το διαδίκτυο και το facebook
Διαμαντόπουλος Διονύσιος:
Ζελεχοβίτης Ευστάθιος