Συντονίστρια Σχολική Σύμβουλος ΠΕ 70-2ης ΠΕ Θεσσαλονίκης- Σουσαμίδου Κατερίνα

H Δρ. Αικατερίνη Σουσαμίδου-Καραμπέρη είναι σχολική σύμβουλος Δημοτικής Εκπαίδευσης. Είναι απόφοιτος Φιλοσοφικής Σχολής,  Παιδαγωγικής Ακαδημίας και Σχολής Νηπιαγωγών.

Έχει ειδικευτεί στη Γνωστική Ψυχολογία (μεταπτυχιακές σπουδές) και αναγορεύτηκε διδάκτορας Ψυχολογίας της Φιλοσοφικής Σχολής του ΑΠΘ. Εκπόνησε και μεταδιδακτορική έρευνα στην Ψυχολογία με υποτροφία του ΙΚΥ. Για πάνω από δεκαετία αποτελεί συνεργαζόμενο επιστημονικό προσωπικό στο Ελληνικό Ανοιχτό Πανεπιστήμιο (ΕΑΠ) και έχει διδάξει ως επιστημονικός συνεργάτης στο ΑΤΕΙΘ για περίπου δεκαπέντε έτη το μάθημα της Ψυχολογίας σε τμήματά του (Βρεφονηπιοκομίας, Φυσικοθεραπείας και Εμπορίας και Διαφήμισης).

Έχει δημοσιεύσει πολλές ερευνητικές εργασίες, ψυχολογικού και παιδαγωγικού περιεχομένου, σε επιστημονικά περιοδικά και πρακτικά συνεδρίων, έχει συγγράψει βιβλία αντίστοιχου περιεχομένου και έχει εισηγηθεί εκπαιδευτικά και ψυχολογικά θέματα σε πολλά σεμινάρια, ημερίδες, συνέδρια.

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://isecurenet.sch.gr/portal/?p=3557