Ενημερωτική εκδήλωση με θέμα ?Εξάρτηση από το Διαδίκτυο και τις κινητές συσκευές?- Από την υπεύθυνη Σ.Σ.Ν. Σερρών-Χρυσάνθη Παλάζη

Δευτέρα, 29 Μαΐου 2017, ώρα 19:00 στην Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη Σερρών, αίθουσα Γ. Καφταντζής, πραγματοποιήθηκε η ενημερωτική εκδήλωση με θέμα: ?Εξάρτηση από το Διαδίκτυο και τις κινητές συσκευές? την οποία διοργάνωσαν οι Διευθύνσεις Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Σερρών (Γραφείο Σχολικών Δραστηριοτήτων) & Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Σερρών (Σ.Σ.Ν., ΚΕ.ΣΥ.Π. & ΚΕ.ΠΛΗ.ΝΕΤ), σε συνεργασία με τη Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη Σερρών και το Κέντρο Πρόληψης και Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας (ΟΑΣΙΣ).  Ευχαριστούμε τους εκλεκτούς ομιλητές μας: ? Δρ. Β. Εφόπουλο, Σχολικό Σύμβουλο Πληροφορικής, μέλος του Πανελλήνιου Εκπαιδευτικού Δικτύου για την Ασφάλεια στο Διαδίκτυο,  ? Δρ. Β. Νταφούλη, Διευθυντή του Παιδοψυχιατρικού Τμήματος Γ.Ν.Θ. Ιπποκράτειο και την ? κ. Κ. Αθανασίου, Ψυχολόγο, Επιστημονική Συνεργάτη της Μονάδας Εφηβικής Υγείας (Μ.Ε.Υ.) της Β΄Παιδιατρικής Κλινικής του Παν/μίου Αθηνών του Νοσοκομείου Παίδων «Π. & Α. Κυριακού», Επιστημονική Υπεύθυνη της Γραμμής Στήριξης Μ.Ε.Υποστηρίζω.Στο πλαίσιο της εκδήλωσης παρουσιάστηκε επίσης, η εκπαιδευτική δράση που εφαρμόστηκε πιλοτικά σε 5 σχολικές μονάδες της Δ.Δ.Ε. Σερρών κατά το σχολικό έτος 2016-2017 (3ο Γυμνάσιο, 4ο Γυμνάσιο, 5ο Γυμνάσιο, 6ο Γυμνάσιο και Παλλατίδειο Γυμνάσιο Σιδηροκάστρου), σε συνεργασία με τον Συμβουλευτικό Σταθμό Νέων της Δ.Δ.Ε. Σερρών, το Πανελλήνιο Δίκτυο για την Ασφάλεια στο Διαδίκτυο και το Κέντρο Πρόληψης ΟΑΣΙΣ.            Την εκδήλωση υποστήριξαν με την παρουσία τους οι Συντονιστές του Δικτύου για την Ασφάλεια στο Διαδίκτυο, ο Σχολικός Σύμβουλος κ. Απόστολος Παρασκευάς, υπεύθυνος για την Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση, καθώς και μέσω skype ο Σχολικός Σύμβουλος κ. Σπύρος Παπαδάκης, υπεύθυνος για τη Δευτεροτοβάθμια Εκπαίδευση,  ο οποίος έκανε και μια εμπεριστατωμένη παρουσίαση του Θεματικού Δικτύου.          Την παράσταση έκλεψαν ωστόσο, οι μαθητές και οι μαθήτριες του 6ου Γυμνασίου Σερρών που παρουσίασαν τη δράση της συμμετοχής τους στο πρόγραμμα που στάθηκε αφορμή να ξεκινήσουν και μια eTwinning συνεργασία με το 4ο  Γυμνάσιο Ηρακλείου Κρήτης, το οποίο συμμετέχει επίσης στο Πανελλήνιο Θεματικό Δίκτυο για την ασφάλεια στο Διαδίκτυο. Η εκδήλωση μεταδιδόταν ζωντανά από το Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο και ευχαριστούμε για την προσπάθεια, τους συναδέρφους στο ΚΕ.ΠΛΗ.ΝΕΤ της Δ.Δ.Ε. Σερρών (κ. Γ. Μποϊδίδη, κ. Γ. Ρίτα και κ. Ηλ. Μαρμόρκο).

Χρυσάνθη Παλάζη

Υπεύθυνη Σ.Σ.Ν. Σερρών