Θεματική Εβδομάδα 2016-17 “Σώμα και Ταυτότητα”-Πρόγραμμα συνεργασίας Θεματικού Δικτύου για την Ασφάλεια στο Διαδίκτυο & του Συμβουλευτικού Σταθμού Νέων της ΔΔΕ Σερρών

Θεματικός Άξονας : Πρόληψη Εθισμού και Εξαρτήσεων

Θεματική Ενότητα : Εθισμός και εφηβική ηλικία

«Πρόληψη του εθισμού στο Διαδίκτυο»

Το πρόγραμμα έχει υποβληθεί από το Δίκτυο για την Ασφάλεια στο Διαδίκτυο & τον Συμβουλευτικό Σταθμό Νέων της ΔΔΕ Σερρών.

Το πρόγραμμα απευθύνεται σε μαθητές όλων των τάξεων του γυμνασίου και μπορεί να υλοποιηθεί από τους ίδιους τους εκπαιδευτικούς.

Το πρόγραμμα έχει διάρκεια 2 ή 3 διδακτικές ώρες.

Προτείνεται ένα σχέδιο μαθήματος, με συνοδευτικό υποστηρικτικό υλικό για μαθητές και μαθήτριες με στόχο την ευαισθητοποίηση και ενημέρωση των παιδιών σε θέματα ασφαλούς και σωστής διαδικτυακής συμπεριφοράς.

Στο link αυτό [ https://app.box.com/s/goxhgxys9ssv3t7ujlcy398j05xko4o9 ] υπάρχουν:

To Σχέδιο μαθήματος ? Netiquette και βοήθημα για την εκπόνηση του σχεδίου μαθήματος.
Εκπαιδευτικό υποστηρικτικό υλικό (αρχείο: Εκπαιδευτικό Πακέτο). Το εκπαιδευτικό υλικό συνίσταται σε αρχεία ενημερωτικού χαρακτήρα που μπορούν να βοηθήσουν τον/την εκπαιδευτικό να ενημερωθεί σχετικά με τη διδακτική προσέγγιση της ασφαλούς και σωστής χρήσης του Διαδικτύου για την αποφυγή του εθισμού και των εξαρτήσεων. Επιπλέον είναι δυνατό να αξιοποιήσει μέρος ή όλο το υλικό στη διάρκεια παρόμοιων δράσεων στο πλαίσιο της Θεματικής Εβδομάδας ευαισθητοποίησης και όχι μόνο.
Επιπλέον διδακτικά σενάρια με κατηγοριοποίηση ανά εκπαιδευτική βαθμίδα.
Βιβλιογραφικές αναφορές.

ΕΠΩΝΥΜΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΕΑ ΠΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ
Δρ. Απόστολος Παρασκευάς – Γενικός συντονιστής του Δικτύου για την Ασφάλεια στο Διαδίκτυο, Σχολικός Σύμβουλος ΠΕ 70, [email: aparaske@sch.gr]