Η 1η Επιμορφωτική Συνάντηση του Θεματικού Δικτύου «Ασφάλεια στο Διαδίκτυο» στη Ναύπακτο Αιτωλοακαρνανίας

Τη Δευτέρα, 1 Δεκεμβρίου 2014 και ώρα 12:00- 14:00 πραγματοποιήθηκε η 1η επιμορφωτική συνάντηση του Θεματικού Δικτύου «Ασφάλεια στο Διαδίκτυο» των εκπαιδευτικών της 7ης Περιφέρειας Π.Ε. Αιτωλοακαρνανίας στη Ναύπακτο. Στη συνάντηση, στην οποία συμμετείχαν περίπου 25 εκπαιδευτικοί (δάσκαλοι, Πληροφορικής, Φυσικής Αγωγής), αρχικά ο κ. Παπαδάκης Σπύρος, Σχολικός Σύμβουλος Πληροφορικής Αιτωλοακαρνανίας παρουσίασε το θεματικό δίκτυο «Ασφάλεια στο Διαδίκτυο» και απάντησε στις πολλές και ιδιαίτερα ενδιαφέρουσες σχετικές ερωτήσεις των παρισταμένων εκπαιδευτικών. Στη συνέχεια η κ. Νικολακοπούλου Κατερίνα, Σχολική Σύμβουλος 7ης Περιφέρειας Π.Ε. Αιτωλοακαρνανίας μέσω φύλλων εργασίας που διαμοίρασε στις ομάδες των συμμετεχόντων κινητοποίησε τους εκπαιδευτικούς στην γνωριμία με το υλικό που τους παρασχέθηκε από το δίκτυο, στην αναζήτηση και επιλογή κάποιου θέματος αλλά και το σχεδιασμό και την παρουσίαση πιθανών δράσεων που θα μπορούσαν να υλοποιηθούν στο πλαίσιο της τάξης με τους μαθητές. Γενικότερα η συνάντηση διεξήχθη εντός ενός ιδιαίτερα δημιουργικού, συνεργατικού πλαισίου επικοινωνίας.

2014-12-01 12.55.57

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://isecurenet.sch.gr/portal/?p=213